 Groby kultury pomorskiej w piaskowni w Oleszkach koło Buska-Zdroju
Trzy groby kultury pomorskiej zostały odsłonięte w wyniku obsunięcia się ściany wyrobiska piaskowni w Oleszkach (Świętokrzyskie, gmina Busko-Zdrój).
Oględzin znaleziska dokonali Daniel Czernek z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach i Dariusz Greń, archeolog współpracujący z Muzeum Regionalnym w Pińczowie, których o odkryciu poinformował sołtys wsi, pasjonat archeologii, Stanisław Prędki.
Groby sprzed około 2,5 tysiąca lat, charakterystyczne dla kultury pomorskiej (kultura epoki żelaza zajmująca w okresie VII-III w. p.n.e. teren niemal całej Polski), pojawiły się w miejscu, w którym od lat okoliczni mieszkańcy wybierają piasek, w ścianie urwiska.
Pierwszy grób - gliniane naczynie przykryte misą i obłożone kamieniami - był mocno zniszczony przez korzenie drzew. Kolejne dwa były znacznie lepiej zachowane, a jeden z nich dosyć nietypowy jak dla kultury pomorskiej: szczątki spoczywały pod odwrócona misą, bez kamiennej obstawy.
Zabytki po badaniach i konserwacji trafią do Muzeum Regionalnego w Pińczowie.
To nie pierwsze odkrycie w wyrobiskach piaskowni w Oleszkach - podobne znaleziska archeolodzy badali już tutaj kilkanaście razy.
Daniel Czernek z WUOZ w Kielcach zapowiada na przyszły rok na cmentarzysku w Oleszkach badania archeologiczne na szerszą skalę.
Więcej: Gazeta.pl Kielce - Groby wyszły w piaskowni
Zdjęcia: Gazeta.pl Kielce - Archeolog Dariusz Greń podczas pracy w piaskowni w Oleszkach |