25 Październik 2020 07:01:33
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

Krym: poznańscy archeolodzy zbadali centralną część bizantyjskiego miasta w ruinach Chersonezu Taurydzkiego
Archeo-News - Polacy w świecie

Bizantyjskie domy odkryli poznańscy archeolodzy na Krymie

Centralną część bizantyjskiego miasta zlokalizowanego w ramach Narodowego Rezerwatu "Chersonez Tavriczeskij" (Chersonez Taurydzki) w Sewastopolu na Krymie przebadali archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Międzynarodowym projektem kierują: dr Andrzej B. Biernacki z UAM i dr Elena Klenina z ukraińskiego Nacjonalnego Zapovednika Chersonez Tavriczeskij.

Ruiny Chersonezu Taurydzkiego (fot. Wikimedia Commons, autor: Dimant, lic. CC-BY-SA-3.0)

Tegoroczne prace skupiły się na centralnej części miasta, gdzie znajdują się pozostałości budynków użyteczności publicznej z czasów bizantyjskich. Tak precyzyjna lokalizacja obszaru badawczego była możliwa dzięki szeroko zakrojonym interdyscyplinarnym studiom archiwalnym i bibliotecznym, analizom topografii terenu, zdjęciom lotniczym i satelitarnym oraz raportom z wcześniejszych badań wykopaliskowych.

Chersonez Taurydzki. Topografia terenu w badanym kwartale w trakcie tegorocznych prac archeologicznych. Zdjęcie z latawca. Fot. Arc-Photo - Joanna Balcerzak, Michał Pisz / PAP - Nauka w PolsceArcheolodzy wybrali jako cel wykopalisk największy po względem powierzchni kwartał zabudowy miejskiej Chersonezu o wymiarach 65 x 95 m. Ich szczególną uwagę zwrócił dobry stan zachowania kamiennych murów domostw. Budowle datowane są na okres bizantyjski (XII-XIV wiek). Szczegółowo przebadano trzy pomieszczenia. We wszystkich odkryto ślady dwóch silnych pożarów, z których pierwszy wiązać można z najazdami Mongoło-Tatarów w 1299 roku, natomiast drugi z wydarzeniami mającymi miejsce w XIV wieku.

W jednym z pomieszczeń, w licach murów widoczne były poziomo przebiegające łoża po drewnianych belkach. "Montowane w odpowiedni sposób spełniały nie tylko funkcje konstrukcyjne, ułatwiając utrzymanie poziomu i pionu wznoszonych murów, ale prawdopodobnie zapewniały też dodatkową elastyczność w przypadku wstrząsów wywołanych trzęsieniami ziemi" - wyjaśnia dr Biernacki.

Późniejsze konstrukcje z okresu średniowiecza często opierały się lub korzystały z fundamentów wcześniejszych budowli antycznych - to kolejne ustalenie polskich specjalistów.

"Pomieszczenia bizantyjskie posadowione są na murach kamiennych wykonanych w technice opus quadratum (rzymska technika układania bloków kamiennych o tej samej wysokości bez użycia zaprawy - przyp. PAP) z wielkich starannie opracowanych prostopadłościennych bloków kamiennych" - wyjaśnia dr Biernacki.

Chersonez Taurydzki. Bizantyjskie pomieszczenia mieszkalne w badanym kwartale. Widok od wschodu. Fot. A. B. Biernacki / PAP - Nauka w Polsce W świetle dotychczasowych wyników badań archeolodzy uważają, że opisywane antyczne mury stanowią część dużej budowli, która w okresie bizantyjskim zabudowana została mniejszymi pomieszczeniami.

W trakcie wykopalisk odkryto wiele przedmiotów codziennego użytku pochodzących z okresu hellenistycznego, rzymskiego i bizantyjskiego. Są wśród nich pionki do gry, fragmenty glinianych lamp oliwnych, części ołtarzyków terakotowych, brązowe klamry do pasa, bizantyjska żelazno-brązowa kłódka oraz bogaty zestaw naczyń ceramicznych. O bogactwie mieszkańców miasta poświadczają znalezione 84 monety antyczne i bizantyjskie, wykonane z brązu i srebra.

"Niezwykle interesującymi zabytkami są: fragment wczesnobizantyjskiej marmurowej rzeźby przedstawiającej pasterza, oraz dolny fragment postumentu z inskrypcją grecką datowaną na okres wczesnohellenistyczny tzn. koniec IV wieku p.n.e." - uważa dr Biernacki.

W trakcie badań natrafiono również na unikatową dla Chersonezu amforę pochodzącą z Chios i datowaną na okres klasyczny (V wiek p.n.e.). Wykorzystano ją wtórnie na pochówek dziecka. W brzuściu amfory wycięto specjalne drzwiczki umożliwiające umieszczenie zmarłego.

 Amfora z Chios wykorzystana wtórnie na pochówek dziecka. Fot. A. B. Biernacki / PAP - Nauka w Polsce  Chersonez Taurydzki. Kościany pionek do gry. Fot. A. B. Biernacki / PAP - Nauka w Polsce

Tegoroczny sezon minął również pod znakiem wnikliwej analizy wyjątkowo bogatego zespołu monet brązowych i srebrnych oraz ceramiki naczyniowej, w tym szczególnie amfor. Naukowcy uzyskali materiał źródłowy potwierdzający w pełni ubiegłoroczne ustalenia, iż bizantyjski Chersonez Taurydzki funkcjonował na pewno jeszcze w połowie XIV wieku. Dotychczas badacze zajmujący się tym okresem sądzili, że miasto upadło w drugiej połowie XIII wieku.

Realizacja tegorocznego sezonu badawczego na terenie Chersonezu Taurydzkiego była możliwa wyłącznie dzięki pomocy finansowej władz rektorskich Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz współpracy i dofinansowaniu prac archeologicznych przez dyrektora Sewastopolskiej Filii Państwowego Saratowskiego Społeczno-Ekonomicznego Uniwersytetu.

Badania są prowadzone na podstawie międzynarodowej umowy o współpracy naukowej, zawartej między Narodowym Rezerwatem "Chersones Tavriceski" - Sevastopol (Ukraina) a Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, dotyczącej realizacji w latach 2007-2011 wspólnego polsko-ukraińskiego projektu naukowo-badawczego "Topografia miasta Chersonez Taurydzki".

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.02 6,292,729 Unikalnych wizyt