25 Październik 2020 07:02:13
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

"Autostradą w przeszłość" - wystawa zabytków odkrytych na podkarpackim odcinku autostrady A4 w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie
Archeo-News - archeo-turystyka

W Rzeszowie wystawa zabytków odkrytych na podkarpackim odcinku autostrady A4

Autostradą w przeszłośćOkoło 500 obiektów, spośród kilku tysięcy, jakie odkryto w trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych na podkarpackim odcinku autostrady A4, znalazło się na wystawie "Autostradą w przeszłość", którą można oglądać w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Najstarsze z zaprezentowanych zabytków pochodzą z około 10 tys. lat przed naszą erą, czyli od starszej epoki kamienia (paleolit), natomiast najmłodsze - z przełomu XVI i XVII stulecia naszej ery.

Jak poinformowała kierownik działu archeologii rzeszowskiego muzeum, Joanna Podgórska-Czopek, badania prowadzono od 2005 roku na odcinku od Dębicy do Radymna. Przebadano 83 stanowiska na łącznej powierzchni ponad 140 hektarów.

"Nigdy przedtem na obszarze południowowschodniej Polski tak dużych prac archeologicznych nie prowadzono. Wymagały one zaangażowania ogromnego wysiłku archeologów, którzy przywrócili nauce tysiące obiektów i zabytków ruchomych" podkreśliła Podgórska-Czopek.

Niektóre z zabytków pochodzą z wykopalisk zakończonych w ciągu ostatnich miesięcy.

Wśród najstarszych eksponatów znalazły się narzędzia kamienne i krzemienne. Pokazano także zabytki pochodzące z grobów z końca neolitu i wczesnej epoki brązu, w tym z bogato wyposażonego grobu młodego księcia ze Szczytnej sprzed 5 tys. lat. Znalazły się tam m.in.: miedziany toporek, zausznica, naszyjnik oraz pięć glinianych naczyń - jedna amfora i cztery puchary. Można zobaczyć też groty sercowate do strzał i kilkanaście narzędzi krzemiennych oraz kości zwierzęce.

Na uwagę zasługują też eksponaty z bogato wyposażonych grobów z innych okresów: wczesnej epoki żelaza, okresu rzymskiego i wczesnego średniowiecza, w tym ozdoby ze srebra, szkła, muszli oraz broń i naczynia.

Inną grupą zabytków są znaleziska osadowe, m.in. studnie drewniane, w tym jedna z najstarszych, studnia z Terliczki, a także ceramika i liczne przedmioty codziennego użytku.

"Naszym zamierzeniem było pokazanie nie tylko serii reprezentatywnych zabytków z poszczególnych odcinków czasu, ale również uzmysłowienie ogromu pracy włożonej w badania, ich dokumentację, inwentaryzację, a później także w naukowe opracowanie pozyskanych zbiorów, stąd liczne plansze ilustrujące wykopaliska lub informujące o rozmaitych działaniach podejmowanych w trakcie badań i po ich zakończeniu, np. konserwacji i rekonstrukcji zabytków" - zauważyła Podgórska-Czopek.

Badania przeprowadziła Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Badania prowadzono na stanowiskach zagrożonych zniszczeniem przez planowane i realizowane inwestycje drogowe - autostradę A4, drogę ekspresową S19, obwodnice miast.

Wystawa potrwa do końca roku.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze
#1 | emes dnia 18 październik 2011 23:07:58
Artykuł na temat wystawy opublikowała Gazeta.pl Rzeszów - Co wykopano pod autostradą? Zobacz na wystawie: http://wiadomosci...tawie.html

"Odkryto nieznane tu wcześniej obiekty, np. studnie. Te najstarsze, z wyżłobionych pni drzew, pochodzą z epoki brązu. Jedną z nich, wydrążoną w pniu wiązu, zrekonstruowaną w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku, można oglądać na ekspozycji. Analiza wykazała z imponującą dokładnością, że drzewo zostało ścięte między październikiem 872 a kwietniem 871 r. p.n.e."

"Wielkim hitem kilka lat temu było odkrycie niezwykle bogato wyposażonego grobu słynnego już księcia ze Szczytnej z epoki neolitu (I poł. III tysiąclecia p.n.e.). Rekonstrukcja tego grobu jest najbardziej efektownym elementem ekspozycji. Szkielet ułożony w pozycji embrionalnej przykrywa szyba, na której namalowana jest postać młodego mężczyzny i wszystkie znalezione w grobowcu przedmioty, m.in.: naczynia, toporek, siekiera, łuk i strzały, naszyjnik. W oryginale można je oglądać w gablotach tuż obok.
Wkrótce po tym odkryciu pojawił się jeszcze większy książę - z Mirocina, w grobie bogato wyposażonym w przedmioty z miedzi, wówczas niezwykle cenne, które świadczą o prestiżu tej osoby.
Znaleziono też grób księżniczki w Dobkowicach - opowiada prof. Czopek. Archeolodzy nazwali go tak, bo miał wyposażenie niespotykane w tamtym czasie.
Ogromnym zaskoczeniem dla badaczy była wielka konstrukcja grobowca z IV w p.n.e., znaleziona w Skołoszowie, niespotykana dotąd w ogóle w tej części Europy. Jej rekonstrukcję można obejrzeć na ekspozycji."

"Do najcenniejszych zabytków należą m.in.: żelazna misa z wczesnego średniowiecza, piękne srebrne pierścienie czy fajansowe turkusowo-beżowe koraliki z wczesnej epoki brązu (II poł. III w. - I poł. II w. p.n.e.)"

Jest też galeria zdjęć: http://rzeszow.ga...1.html?i=0

Zdjęcia z prac na placu budowy autostrady: http://rzeszow.ga...7.html?i=0
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.03 6,292,737 Unikalnych wizyt