25 Październik 2020 05:20:46
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

UKRAINA: Polacy badają ruiny antycznego miasta Tyritake na Półwyspie Kerczeńskim na Krymie
Archeo-News - Polacy w świecie

Polscy i ukraińscy archeolodzy odkrywają starogreckie miasto na Krymie

fot. kercz.mnw.art.pl Kuchnia z kamiennym piecem i pozostałościami naczyń glinianych, kamienny moździerz i krzemienny nóż - to najważniejsze znaleziska Polskiej Misji Archeologicznej Muzeum Narodowego w Warszawie, która prowadzi prace wykopaliskowe w Kerczu na Krymie.

"Odkrycia w Kerczu przede wszystkim dowodzą, że miasto Tyritake faktycznie istniało. W źródłach historycznych brak było na to jednoznacznych dowodów" - powiedziała rzeczniczka Muzeum Narodowego w Warszawie, Katarzyna Wakuła.

Pierwsze trzy tygodnie rozpoczętych w lipcu wykopalisk przyniosły szereg odkryć dotyczących codziennego życia mieszkańców Tyritake. Badaczom udało się zlokalizować antyczny dom z podwórzem i kilkoma pomieszczeniami mieszkalnymi, pochodzący najprawdopodobniej z III-IV w. n.e. Z tego okresu mogą też pochodzić odsłonięte pomieszczenia gospodarcze, w tym najprawdopodobniej kuchnia z kamiennym piecem, stołem i pozostałościami naczyń glinianych oraz kamienny moździerz.

"Celem kampanii archeologicznej, którą podjęliśmy jest eksploracja założonego przez Greków miasta Tyritake. Archeolodzy chcą uzyskać kompleksowy obraz życia społeczności antycznego miasta greckiego. Dzięki tym wykopaliskom wiemy coraz więcej o życiu i zajęciach ludzi, którzy tam mieszkali. Udało nam się np. ustalić, że miasto utrzymywało się z handlu suszonymi rybami i winem" - dodała Wakuła.

Prowadzone obecnie na Półwyspie Krymskim wykopaliska są częścią rozpoczętego w 2007 r. polsko-ukraińskiego programu muzealnej współpracy badawczej i naukowej, pod nazwą "Bosporańskie miasto Tyritake". Ze strony polskiej, ekspedycją kieruje kustosz Galerii Starożytnej Muzeum Narodowego prof. Alfred Twardecki. Do Polski trafią na badania pobrane na terenie wykopalisk próbki. W myśl podpisanej w ramach programu umowy, po trzech latach prowadzenia prac wykopaliskowych, Muzeum Narodowe będzie miało prawo do długoterminowego depozytu zabytków, pochodzących z muzeum w Kerczu. Z tego muzeum pochodzi większość zabytków sztuki antycznej, zgromadzony w petersburskim muzeum w Ermitażu.

Według udostępnionych przez Muzeum Narodowe informacji, na terenie Tyritake planowane jest utworzenie parku archeologicznego i lokalnego muzeum, poświęconego historii miasta. Jest to pierwszy tego rodzaju nowoczesny program "umuzealnienia" stanowiska archeologicznego na Ukrainie.

Tyritake położone jest w południowej części istniejącego obecnie miasta Kercz na Krymie. Według ustaleń naukowców, polis (starogreckie miasto) powstało około VI w. p.n.e. Wcześniej na tym terenie znajdowała się prawdopodobnie osada koczowniczego plemienia Kimmerów, zamieszkujących tereny dzisiejszego Krymu.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce


To już czwarty sezon prac Polskiej Misji Archeologicznej Muzeum Narodowego. W ubiegłym roku w ruinach Tyritake naukowcy odłonili pozostałości fragmentów murów obronnych i reliktów budynków mieszkalnych oraz odnaleźli wiele przedmiotów używanych przez dawnych mieszkańców miasta (amfory, ceramika stołowa, monety, przedmioty metalowe). Jednym z bardziej interesujących znalezisk jest pitos (pithos - rodzaj glinianej beczki) zawierający resztki wina.


Tyritake założone zostało przez kolonistów z Jonii w połowie VI wieku p.n.e., leży na Półwyspie Kerczeńskim, 11 km na południe od Kerczu (starożytnego Pantikapajonu), nad cieśniną, która łączy Morze Czarne z Morzem Azowskim - stąd jego duże znaczenie gospodarcze i strategiczne w starożytności. Od V wieku p.n.e. miasto wchodziło w skład Królestwa Bosporańskiego. Od I wieku p.n.e. zostało włączone w orbitę wpływów imperium rzymskiego. W III-II wieku p.n.e. w Tyritake rozwinęło się winiarstwo - odkryto pozostałości 7 tłoczni wina, z tego dwie pochodziły z czasów greckich, a pięć z okresu rzymskiego z II-IV wieku n.e.. W I-II wieku n.e. głównym zajęciem mieszkańców miasta stało się rybołóstwo, dla zaspokojenia potrzeb stacjonujących w Azji Mniejszej i na Krymie wojsk rzymskich - odkrytych zostało szereg gospodarstw rybackich oraz kadzi i basenów do przechowywania ryb. w IV wieku n.e. Tyritake zostało zniszczone przez Hunów. Odbudowane, funkcjonowało dalej w wiekach średnich.

Miasto zajmowało obszar ponad 10 hektarów. Jego część została zniszczona w czasie II wojny światowej - w okolicy stacjonowało wojsko sowieckie, przez pewien czas przebiegała linia frontu.

Badania archeologiczne prowadzone są w Tyritake od 1932 roku. W 2008 roku rozpoczęła tu prace Polska Misja Archeologiczna "Tyritake" Muzeum Narodowego w Warszawie, w ramach programu współpracy Muzeum Narodowego w Warszawie (MNW) z Muzeum Kerczeńskim. Misją kieruje Alfred Twardecki - kustosz Zbiorów Sztuki Starożytnej MNW.

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.02 6,292,465 Unikalnych wizyt