26 Maj 2020 23:35:46
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

XLV Dymarki Świętokrzyskie, warsztaty archeologiczne i otwarcie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi - 18-21 sierpnia 2011
Archeo-News - imprezy

XLV Dymarki Świętokrzyskie 2011

XLV Dymarki Świętokrzyskie, "Człowiek i Żelazo w pierwszych wiekach naszej ery", warsztaty archeologiczne i otwarcie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi - 18-21 sierpnia 2011

W dniach 18 i 19 sierpnia odbędą się otwarte dla publiczności Warsztaty Archeologiczne.

W dniach 20 i 21 sierpnia prezentacje stanowisk i inscenizacja programu "Człowiek i Żelazo w pierwszych wiekach naszej ery".

20 sierpnia o godzinie 15.00 nastąpi uroczyste otwarcie Centrum Kulturowo-Archeologicznego.

fot.dymarki.pl Od ponad 40 lat, począwszy od 1967 roku u podnóża Łysej Góry w Nowej Słupi, co roku odbywa się impreza plenerowa nosząca nazwę Dymarki Świętokrzyskie. Główną atrakcją tego przedsięwzięcia jest uzyskiwanie żelaza metodą stosowaną w okresie rzymskim - przed dwoma tysiącami lat. W czasie tegorocznych Dymarek nastąpi otwarcie nowego Centrum Kulturowo-Archeologicznego, które powinno stanowić znaczącą atrakcję promujacą archeologiczną spuściznę o znaczeniu europejskim. Przedmiotem ekspozycji na terenie Centrum będą struktury mieszkalne i gospodarcze odtworzone na podstawie badań archeologicznych stanowisk kultury przeworskiej oraz obiekty nawiązujące do pogranicza Imperium Rzymskiego zlokalizowane w powstałej dla celów edukacyjnych strefie "rzymskiej".

W programie:

- Warsztaty hutnicze (pełne pokazy starożytnej metalurgii żelaza) wraz z rekonstrukcją piecowisk dymarskich i eksperymentalnymi pokazami wytopu żelaza w piecach kotlinkowych rekonstruowanych na podstawie znalezisk z terenu Gór Świętokrzyskich, Mazowsza i Dolnego Śląska
- Warsztat kowalski
- Warsztaty brązownicze
- Warsztaty prezentacji uzbrojenia
- Warsztat złotniczy
- Warsztaty tkackie
- Warsztat obróbki poroża i kości
- Warsztat farbiarski i plecionkarski
- Stanowiska łucznicze i rzutów oszczepem dla zwiedzających
- Stanowisko produkcji dziegciu i smoły drzewnej
- Stanowisko ćwiczeń fechtunku dla zwiedzających
- Warsztat wyrobu szklanych paciorków
- Warsztat obróbki drewna i antycznego snycerstwa
- Warsztat piśmiennictwa starożytnego
- Warsztat obróbki skóry i szewstwa antycznego
- Warsztat obróbki bursztynu
- Warsztaty garncarskie wraz z rekonstrukcją pieców garncarskich z młodszego okresu rzymskiego
- Mennice prezentujące kopie monet rzymskich i celtyckich
- Prezentacja rekonstrukcji gospodarstwa domowego i kuchni
- Stanowisko gier i zabaw antycznych
- Zielarstwo
- Stanowisko warzelnictwa soli
- Stanowisko magii antycznej
- Rzymska legacja wraz z rekonstrukcją obozów legionistów rzymskich (pokazy musztry i sposobów walki armii rzymskiej)
- Inscenizacje scen z życia codziennego w okresie rzymskim oraz sposobów walki Celtów i Germanów
- Stanowisko antycznej kuchni rzymskiej
- Prezentacje dot. funkcji niewolnictwa w świecie antycznym
- Prezentacja rozniecenia "świętego ognia"
- Pokazy fechtunku i starć zbrojnych z udziałem legionistów rzymskich, wojowników germańskich i celtyckich


2000 lat temu, na przestrzeni około 800 km2, a zwłaszcza na północny-wschód od Łysogór - pasma głównego Gór Świętokrzyskich, dawni mieszkańcy tych ziem, nazywani przez historyków rzymskich Lugiami, wydobywali i przetwarzali znajdujące się tu złoża rud żelaza. Rudę eksploatowano nie tylko powierzchniowo, ale również przy pomocy chodników i szybów górniczych, których ślady odnotowano w Rudkach, koło Nowej Słupi.

fot.dymarki.pl Zespołowe badania nad starożytnym hutnictwem w Górach Świętokrzyskich rozpoczęto w 1955 roku. Żużel pozostawiony przez starożytnych hutników stał się pierwszym obiektem zainteresowania naukowców. Dzięki badaniom archeologicznym zostały odsłonięte i zadokumentowane liczne pozostałości starożytnych piecowisk grupujących ślady pracy zespołów - od kilkunastu do kilkuset pieców dymarskich. Badania metalurgiczne i doświadczalne wytopy umożliwiły odtworzenie starożytnego procesu uzyskiwania żelaza. 50 lat temu w Nowej Słupi powstało Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, a od 1967 roku rozpoczęto prezentację wyników badań w czasie imprezy plenerowej zwanej po dziś Dymarkami Świętokrzyskimi. Główną atrakcją przedsięwzięcia jest rekonstrukcja uzyskiwania żelaza prowadzona na tzw. Piecowisku - przestrzeni wydzielonej dla eksperymentalnych pokazów u stóp Łysej Góry.

Staro żytny piec dymarski posiadał część dolną, tzw. kotlinkę w formie wykopanej w ziemi owalnej jamy o średnicy ok. 50 cm. Część nadziemną stanowił szyb zbudowany z kształtek wykonanych z lessu z domieszką krótko ciętej słomy. W dolnej części szybu znajdowały się otwory, które doprowadzały powietrze do wnętrza pieca. Do uzyskiwania żelaza potrzebne były trzy zasadnicze składniki: ruda żelaza, węgiel drzewny i powietrze. Jak wskazują badania doświadczalne, w części szybowej pieca miał miejsce proces redukcji bezpośredniej, w którego konsekwencji, w okolicach otworów dmuchowych tworzyła się gąbka metalicznego żelaza zwana łupką. Do kotlinki spływał żużel, będący produktem ubocznym procesu. Czas wytopu mógł wynosić nieraz kilkanaście godzin i po jego zakończeniu rozbierano część szybową pieca skąd wyjmowano łupkę. Uzyskany produkt dopiero poprzez wielokrotne obtapianie i przekuwanie doprowadzano do postaci kowalnego kęsa żelaza, zdatnego do wyrobu narzędzi lub broni.

fot.dymarki.pl Od 10 lat Dymarki Świętokrzyskie odbywają się w połowie sierpnia, aby przybliżyć antyczną metalurgię żelaza przebywającym w regionie turystom. Nastąpiła też znacząca zmiana formuły tej imprezy w związku z realizacją programu Człowiek i Żelazo w pierwszych wiekach naszej ery, który zakłada osadzenie pokazu uzyskiwania żelaza w realiach okresu wpływów rzymskich. Poza starannie opracowaną scenografią składającą się z rekonstrukcji narzędzi, ozdób, strojów i broni z początków naszej ery połączono prezentację starożytnego hutnictwa z pokazami innych dziedzin wytwórczości tego czasu, których świadectwa znane są ze źródeł archeologicznych. Na Piecowisko zaproszono specjalistów zajmujących się rekonstrukcją m.in. antycznego kowalstwa, złotnictwa, brązownictwa, garncarstwa, obróbki poroża, tkactwa, plecionkarstwa i smolarstwa, którzy obecnie współtworzą kolejne odsłony rzemiosła i życia codziennego w okresie rzymskim. Dopełnieniem tej żywej lekcji historii są pokazy barwy i broni rzymskich legionistów, podkreślające różnice pomiędzy światem barbarzyńskim a strefą rzymskich prowincji. Corocznie program prezentacji jest wzbogacany o nowe elementy, które odnoszą się do różnorodnych aspektów życia codziennego ludów celtyckich i germańskich oraz ich kontaktów z Rzymskim Imperium. Od kilku lat pokazy mają również wymiar międzynarodowy poprzez udział dymarzy z Danii, gladiatorów z Czech i rzemieślników z Białorusi. Tegoroczna edycja planowana jest przy udziale kolejnych gości: członków grup rekonstrukcyjnych z Niemiec skupionych w zgromadzeniu Comitatus oraz przybyłych z Włoch reprezentantów grupy Vocis Imago Romae. Od roku ubiegłego współpracujemy również z Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie a w roku bieżącym pokusimy się o odtworzenie dużego pieca dymarskiego z terenu Dolnego Śląska dzięki obecności "dymarzy" z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu oraz Ekomuzeum "Dymarki" w Tarchalicach. Chcemy w ten sposób zainicjować kultywowanie szczytnych tradycji starożytnego, świętokrzyskiego hutnictwa na szerokim tle kulturowym, pozwalającym widzowi na autentyczną wędrówkę w czasie. Chociaż pokazy będą miały miejsce w Nowej Słupi, to odnosić się będą nie tylko do terenu Gór Świętokrzyskich i ziem polskich.

fot.dymarki.plKilka lat temu samorząd Nowej Słupi podjął inicjatywę utworzenia Centrum Kulturowo-Archeologicznego, które będzie stanowić trwałe zaplecze dla badań i pokazów związanych ze starożytnym centrum metalurgii żelaza. Działanie to, finansowane w części ze środków Unii Europejskiej, pozwoli już w tym roku na realizację Dymarek w znacznie odmienionym otoczeniu. Tegoroczny festyn będzie jednocześnie otwarciem nowego obiektu, który powinien stanowić znaczącą atrakcję promujacą archeologiczną spuściznę o znaczeniu europejskim. Przedmiotem ekspozycji na terenie Centrum będą struktury mieszkalne i gospodarcze odtworzone na podstawie badań archeologicznych stanowisk kultury przeworskiej oraz obiekty nawiązujące do pogranicza Imperium Rzymskiego zlokalizowane w powstałej dla celów edukacyjnych strefie "rzymskiej". Otwarcie tego wyjątkowego parku tematycznego rozpocznie się już w dniach 18 i 19 sierpnia w ramach Warsztatów Archeologicznych poprzedzających właściwe Dymarki Świętokrzyskie, które tradycyjnie odbędą się w sobotę i niedzielę - 20 i 21 sierpnia 2011 roku. Mamy zatem wyjątkową możliwość zaproszenia do Nowej Słupi, do wspólnego z nami odkrywania tego, co dziś jest stare a kiedyś było nowe przez cztery dni pod koniec okresu wakacyjnego.

Źródło: materiały Organizatora

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.01 6,149,650 Unikalnych wizyt