25 Październik 2020 06:37:37
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

Powstaje Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi
Archeo-News - archeo-turystyka

Ruszyły już prace przy budowie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi. Olbrzymia inwestycja o wartości 4 mln zł ma być gotowa w końcu lipca przyszłego roku.

7 lipca wykonawca rozpoczął prace na działkach o łącznej powierzchni ok. 4 ha. Geolodzy wykonali pomiary. Plac został wykoszony, drzewa i krzaki wykarczowane. Weszli już archeologowie, którzy przed rozpoczęciem budowy zgodnie z opracowanym programem przeprowadzili ratownicze badania geofizyczne metodą magnetyczną. Zgodnie z postanowieniem konserwatora z wykonanych prac sporządzą niezbędny raport. Inwestycja ma być zakończona do 29 lipca 2011 r.

– Udało nam się tak skoordynować prace, by nie przeszkadzały w organizacji tegorocznych Dymarek – wyjaśnia wójt gminy Wiesław Gałka. – W tym czasie roboty zostaną wstrzymane, by nie dochodziło do żadnej kolizji. Prace jednak musieliśmy rozpocząć, by móc skorzystać z dofinansowania.

Z inicjatywą budowy Centrum wójt Wiesław Gałka występował już na początku kadencji. Niestety, nikt nie mógł zagwarantować wtedy dofinansowania, a gmina nie udźwignęłaby ciężaru finansowego. Dlatego gmina musiała się starać o środki z zewnątrz. Pojawiła się koncepcja budowy, przygotowano studium wykonalności i do Urzędu Marszałkowskiego złożono wniosek, który przeszedł pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną. Ostatecznie po trzech latach udało się uzyskać ze środków EFRR dofinansowanie w kwocie 1,9 mln zł na. Drugie tyle dołoży gmina.

Przedmiotem projektu jest rewitalizacja terenów dymarkowskich poprzez budowę Centrum Kulturowo-Archeologicznego w skład, którego wchodzić będą m.in. obiekty: Amfiteatr, Dom kowala, szałas hutników, chaty rzemieślnicze, sztolnia oraz kładka piesza nad strumieniem w formie drewnianego mostka wraz z odtworzeniem drogi dojazdowej w wąwozie pełniącej funkcję deptaka. Poza projektem zostaną wykonane również: Wieża Burgia pełniąca funkcję widokową oraz Długi Dom będący punktem administracyjno-socjalnym. Rekonstrukcja osady dymarsko-rzemieślniczej pozwala na pokazanie w formie skrótu pełnego cyklu produkcyjnego związanego z wytopem żelaza oraz życiem pradziejowych społeczności zamieszkujących zbocza Łysej Góry. Inwestycja przyczyni się do poprawy atrakcyjności gminy i wydłużenie okresu turystycznego.

Całość zagospodarowania ma tworzyć infrastrukturę do imprez o charakterze edukacyjno-rozrywkowym. Centrum zostało zaprojektowane w taki sposób, aby czas użytkowania nie ograniczał się jedynie do imprez sezonowych takich jak "Dymarki", ale miał także charakter ciągłych lub cyklicznych działań.

W czerwcu został rozstrzygnięty przetarg na budowę Centrum. Wygrało konsorcjum firm, w którym głównym wykonawcą jest firma GREI 2 Grzegorza Bafi, poza tym tworzą go: Stowarzyszenie Słowian i Wikingów Wolin oraz Świętokrzyskie Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe DOM z siedzibą w Jeleniowie.

Nadzór merytoryczny nad inwestycją pełnią znani naukowcy mgr Andrzej Przychodni oraz dr Szymon Orzechowski. Nadzór archeologiczny pełni Pracownia Archeologiczna Dominat i Archeoplan z Krakowa. Nadzór inwestorski nad robotami budowlanymi sprawuje firma Canea Artura Polakowskiego z Kielc.

Gmina ogłosiła przetarg na inwestycję i obawiała się, że nikt do niej nie przystąpi. To nie jest bowiem standardowa inwestycja. Łączy w sobie elementy archeologiczne i współczesne.

- W specyfikacji tak musieliśmy ująć zadania, by spełnić warunki projektowe - wyjaśnia wójt Wiesław Gałka. - By to było rzeczywiście odtworzenie budynków, które kiedyś istniały i by jednocześnie znalazła się firma, która potrafiłaby to wykonać. Jedna firma tu nie wchodziła w grę, bo roboty zaplanowane do wykonania są bardzo różnorodne. Dlatego też dobrze się stało, że zgłoszona została oferta konsorcjum firm. Spełniała warunki postępowania przetargowego i została zaakceptowana. Po zakończeniu wszystkich prac będziemy starać się, by Centrum uzyskało pozytywną opinię Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w zakresie zgodności wykonanych prac rekonstrukcyjnych ze źródłami archeologicznymi w tym zakresie.

Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi - projekt

Źródło: serwis gminy Nowa Słupia

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.02 6,292,621 Unikalnych wizyt