09 Sierpień 2020 13:58:09
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

Odkrycia na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie - monumentalny grobowiec i zagadkowy mur (palatium? brama?)
Archeo-News z kraju

W Serwisie PAP - Nauka w Polsce 27 lipca pojawił się artykuł: Gnieźnieńscy archeolodzy na tropie palatium Chrobrego.

Interesujące relikty kamienne odkryli archeolodzy w Gnieźnie w pobliżu tamtejszego kościoła św. Jerzego na Wzgórzu Lecha. Nie jest wykluczone, że są to pozostałości po palatium Bolesława Chrobrego.

Jak powiedział PAP Tomasz Janiak kierownik działu archeologicznego Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, gdyby udało się potwierdzić tożsamość znaleziska, byłaby to sensacja na skalę europejską.

Obiekty odkryto w trakcie prac prowadzonych w północnej części Wzgórza Lecha, gdzie znajdował się człon książęcy grodu gnieźnieńskiego, czyli tam, gdzie znajdowały się siedziby książąt piastowskich.

"Objawiły się nam jakieś relikty kamienne, coś, co być może będzie można zinterpretować jako mur fundamentowy czy pozostałość po fundamencie budowli. Istnieją różne hipotezy, ale nie można wykluczyć, że uchwyciliśmy wschodnią ścianę palatium książęcego, która jest przedmiotem poszukiwań od dziesięcioleci" - powiedział Tomasz Janiak.

Jak dodał, fakt istnienia tego palatium w Gnieźnie jest powszechnie przyjmowany przez historyków i archeologów, tyle tylko, że nie udało się dotąd odnaleźć pozostałości tego obiektu. Przypomniał, że sensacją było odkrycie ok. 10 lat temu pozostałości palatium na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

"Gdyby udało się potwierdzić tożsamość tego obiektu w Gnieźnie to byłby dowód, że w okresie wczesnopiastowskim w Polsce było bardzo duże natężenie monumentalnych obiektów murowanych. Świadczyłoby to o aspiracjach naszych pierwszych władców i ich wyczuciu faktu, że dla władzy potrzeba jest odpowiednia oprawa" - wyjaśnił Janiak.

Ekipa archeologów odnalazła też na Wzgórzu Lecha grobowiec nieznanego mężczyzny pochodzący prawdopodobnie z pierwszej połowy XI w.

"W jednym z wykopów po północnej stronie katedry udało nam się uchwycić monumentalny grobowiec, pochodzący prawdopodobnie z okresu przedromańskiego. Wykonany był ze ściśle do siebie dopasowanych płyt kamiennych nie łączonych zaprawą a jedynie przesypanych gliniastym piaskiem" - powiedział PAP archeolog.

We wnętrzu grobowca o długości blisko 3 metrów znaleziono szkielet mężczyzny w dojrzałym wieku. Grobowiec był usytuowany na osi wschód-zachód zgodnie z lokalizacją przedromańskich obiektów na Górze Lecha. Mężczyzna leżał głową w kierunku zachodnim, tak jak nakazywał panujący w średniowieczu zwyczaj grzebalny.

W grobowcu nie znaleziono żadnych elementów pozwalających na określenie, czy ciało należało do osoby świeckiej czy też duchownej. Według Tomasza Janiaka wielkość i usytuowanie grobowca wskazują jednak, że zmarły należał do elity społecznej.


5 sierpnia w tym samym serwisie można było przeczytać artykuł: W Gnieźnie znaleziono nie palatium tylko bramę.

Prawdopodobne pozostałości po bramie wjazdowej do książęcej części gnieźnieńskiego grodu odkryli archeolodzy w Gnieźnie w pobliżu tamtejszego kościoła św. Jerzego na Wzgórzu Lecha. Wcześniej przypuszczali, że są to ślady palatium Bolesława Chrobrego.

Jak powiedział Tomasz Janiak kierownik działu archeologicznego Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, jeśli potwierdzi się, że odnalezione relikty to pozostałości bramy, będzie to również bardzo duży sukces. Do tej pory w Polsce odnaleziono tylko jedną podobną bramę - na Wawelu w Krakowie.

"Badania wykopaliskowe jeszcze trwają i nie można jeszcze podać ostatecznych rezultatów prac, jednak na tym ich etapie można stwierdzić, że mamy do czynienia z dwoma fundamentami kamiennymi, które układają się w dwa ciągi równoległe do siebie. Po analizie miejsca znaleziska wysuwamy koncepcję, że mamy do czynienia z kamiennymi licowaniami wału obronnego przeciętego przez szyję bramną" - powiedział PAP Janiak.

Mury są zbudowane z kamieni płytowych niełączonych zaprawą. Stanowiły wewnętrzną okładzinę drewniano-ziemnego wału obronnego.

"Jest to znalezisko unikatowe w Polsce, do tej pory tego typu brama została odkryta tylko na Wawelu. Podobieństwo do tego obiektu krakowskiego jest bardzo duże. Nasz obiekt możemy datować na XI wiek" - dodał.

Jak wyjaśnił archeolog, poszukiwane od dziesięcioleci palatium, czyli pałac książęcy połączony z kaplicą dworską, musiał znajdować się na północ od domniemanej bramy wjazdowej.

"Jedyne miejsce, które rysuje się, jako możliwe do przyjęcia dla lokalizacji palatium, to teren kolegiat, postawionych w I połowie XVIII wieku przez prymasa Teodora Potockiego. W trakcie prac archeologicznych prowadzonych w latach'80 XX wieku w okolicy kolegiat uchwycono pewien ciąg fundamentowy. Jest cień szansy, że ten relikt może się wiązać z palatium" - powiedział Tomasz Janiak.

Archeolodzy będą badać okolice kolegiat pod kątem odnalezienia pozostałości palatium, m.in. stosując metody georadarowe.


Czekamy na wyniki dalszych badań.

Rozkopane Wzgórze Lecha w Gnieźnie (fot. Michał Surma)
"Rozkopane" Wzgórze Lecha w Gnieźnie (fot. Michał Surma)

Źródło: PAP - Nauka w Polsce (Gnieźnieńscy archeolodzy na tropie palatium Chrobrego, W Gnieźnie znaleziono nie palatium tylko bramę)

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.02 6,237,162 Unikalnych wizyt