25 Październik 2020 06:59:22
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

Egipt - koniec kolejnego sezonu badawczego w kompleksie portowym Berenike
Archeo-News - Polacy w świecie

Archeolodzy z polsko-amerykańskiego zespołu badawczego zakończyli kolejny sezon na stanowisku Berenike (dzisiejsze Barnis) przy przylądku Ras Banas w południowo-wschodniej części Egiptu, nad Morzem Czerwonym. Berenike to ruiny starożytnego kompleksu miasta portowego "Berenice Troglodytica".

W wyniku prac przeprowadzonych w części portowej kompleksu archeolodzy odkryli wyjątkowe pozostałości stoczni (zniszczonej przez pożar prawdopodobnie w 1 połowie II wieku n.e.) oraz relikty świątyni z kamiennymi ołtarzami funkcjonującej od IV do VI wieku, zbudowanej niemal w centrum istniejącego tu wcześniej basenu portowego na murach jakiejś dawniejszej budowli - może latarni z początków funkcjonowania portu? Archeolodzy pozyskali ponadto z niej zabytki ruchome: fragmenty amfor, naczynia ceramiczne i drewniane, ozdoby z muszli i skorup jaj strusich.

W pobliżu portu znalezione zostały: kawałek ołowiu w kształcie dysku, ważący ponad kilogram, mogący być dowodem na istnienie przemysłu, fragmenty zębów słonia oraz cztery szkielety psów (nie wiadomo czy były celowo pochowane).

Wielu znalezisk dostarczyło badane "wysypisko śmieci": ozdobna pleciona mata, fragmenty skóry, drewna, skorupy żółwia, skorup jaj strusich, szkła i koralików. Możliwe, że jest to zwarty zespół odpadków warsztatu wytwarzającego ozdoby z różnych materiałów, w tym skorupy żółwia, kości słoniowej, kości, rogu, szkła, fajansu, gliny, szklanych paciorków, kamieni półszlachetnych i nawet złota.

Znalezione zostały ponadto: zachowane w dobrym stanie fragmenty ceramiki (amfor i mniejszych naczyń), szczątki zwierząt domowych i dzikich (kości i rogi), kawałki drewna (głównie cedr, ale też i importowane gatunki "luksusowe"), rośliny jadalne, przedmioty metalowe (z żelaza, brązu i srebra) oraz monety.

Badania na stanowisku Berenike będą kontynuowane.

Więcej na temat badań (i sporo zdjęć) na stronie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW (PCMA).


Polsko-amerykański zespół odkrył w Egipcie pozostałości starożytnych składów portowych

Polsko-amerykański zespół badawczy prowadzący szeroko zakrojone prace archeologiczne w Berenike nad Morzem Czerwonym w Egipcie odkrył pierwsze w tym rejonie pozostałości po składach portowych z okresu rzymskiego. Starożytny port założył tutaj w III wieku p.n.e. faraon Ptolemeusz II.

Misją kierują wspólnie Iwona Zych z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i dr Steven E. Sidebotham z University of Delaware w USA.

Poza badaniami archeologicznymi, w styczniu i lutym 2010 roku wykonano również prospekcje geofizyczną. Tomasz Herbich z Instytutu Archeologii i Etnologii (IAiE) PAN w Warszawie wspólnie z Dawidem Święchem po kilku sezonach badań stworzyli mapę geofizyczną obejmującą prawie 10 ha. W zachodniej części stanowiska - pośród pracowni z czasów ptolemejskich - znaleziono kompleks architektoniczny o wymiarach 50-55 m na 70 m. Ściany nie są widoczne gołym okiem. Zostały rozpoznane wyłącznie dzięki specjalistycznej aparaturze.

Prawdziwą radością dla archeologów było odkrycie unikatowych pozostałości składów portowych (chodzi zapewne o unikatowe pozostałości stoczni - przyp. emes) z okresu rzymskiego (1. połowa II w. n.e.).

"Naszym zdaniem miejsce to spłonęło w 1 połowie II wieku n.e. W czasie wykopalisk natknęliśmy się bowiem na grubą warstwę popiołu. Właśnie w niej spoczywały połączone ze sobą deski cedrowe będące elementami produkowanego statku" - wyjaśnia Iwona Zych, kierowniczka badań.

Oprócz drewna archeolodzy znaleźli również liny cumownicze zachowane w świetnym stanie. Długość jednej z nich dochodzi do 13 m.

Prace archeologiczne skupiły się także w obrębie wielkiego śmietniska z czasów działania portu i składów portowych. Naukowcy zwracają uwagę na bogactwo i różnorodność znalezionych tutaj zabytków: pozostałości przedmiotów wykonanych z kości słoniowej, poroży, szkła, fajansu, półszlachetnych kamieni, a nawet złota.

Zachowały się m.in. amfory pochodzące z różnych części świata - Efezu, Asuanu i Etiopii. Naczynia poświadczają szeroko zakrojone kontakty handlowe ponad 2 tys. lat temu.

Pośród najlepiej zachowanych zabytków miedzianych jest np. dekorowane naczynie o średnicy 22 cm pochodzące z wyposażenia świątyni. To właśnie miedź jest najczęściej spotykanym metalem na stanowisku. Wykonywano z niej biżuterię, narzędzia, okucia i haczyki na ryby.

Dużo pracy mieli w zeszłym sezonie archeozoolodzy, którzy przeanalizowali blisko 25 tys. fragmentów kości, w dużej mierze stanowiących resztki pokonsumpcyjne. Zdaniem naukowców, wśród gatunków dominują kozy, owce, bydło, świnie. Kilkanaście procent przebadanego materiału stanowiły ryby i kraby.

W projekt koordynowany przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW zaangażowana jest duża ekipa specjalistów reprezentujących różne dziedziny. Oprócz archeologów w terenie pracują konserwatorzy, antropolodzy fizyczni, archeobotanicy, archeozoolodzy, ceramolodzy. Naukowcy reprezentują również różne instytucje badawcze - w Polsce są to m.in. PAN, UW, a ze strony zagranicznej - Muzeum Brytyjskie, Uniwersytet Oksfordzki czy Institute for the Study of the Ancient World na Nowojorskim Uniwersytecie.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.02 6,292,706 Unikalnych wizyt