09 Sierpień 2020 13:48:53
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

Kraków - badania w podziemiach kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie
Archeo-News z kraju

Badania archeologiczne w podziemiach krakowskiego kościoła św. św. Piotra i Pawła

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie (fot. Wikipedia/ Jakub Hałun, lic. GNU)Ślady osadnictwa z IX wieku, fragmenty ceramiki oraz średniowieczne wyroby z kości i szkła odkryli archeolodzy podczas badań w podziemiach kościoła pw. św. św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Badania zostały zlecone w związku z planami budowy Panteonu Narodowego (o projekcie powstania Panteonu niżej). Prowadzą je specjaliści z Instytutu Archeologii UJ pod kierownictwem prof. Jacka Poleskiego - kierownika Zakładu Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych.

W ciągu trzech miesięcy badacze przesiali każdą piędź wykopanej ziemi, w sumie jak policzyli ok. 110 ton. "Udało nam się potwierdzić bardzo wczesną metrykę Okołu, jako miejsca, które było podgrodziem głównego grodu najpierw Wiślan, a potem prowincji krakowskiej w państwie pierwszych Piastów. Od IX wieku istniało tutaj stałe, nieprzerwane osadnictwo" - mówił prof. Poleski.

To potwierdzenie wyników badań, jakie w tym miejscu pod koniec lat 50. prowadził prof. Kazimierz Radwański i jego żona Teresa.

Archeolodzy znaleźli ślady obiektów mieszkalnych tzw. półziemianek. Jedną z nich datują na wiek IX, druga mogła powstać w X-XI wieku. Były zbudowane na planie kwadratu o pow. od 16 do 20 m. kw. "Dziś wydaje się to mało atrakcyjnym domem jednorodzinnym, ale wtedy liczył się komfort termiczny, zwłaszcza zimą" - wyjaśnia prof. Poleski.

Podczas badań odkryto także fragmenty ceramiki, cegły z różnych budowli, biżuterię, groty do strzał, szklane kamyki do gry zwanej młynkiem i małą kość do gry. Natrafiono też na serię średniowiecznych pucharków, które współcześnie stały się inspiracją dla jednego z browarów, który wzorował na nich kubki do picia piwa.

Bardzo ciekawym dla badaczy znaleziskiem są fragmenty płytek posadzkowych, analogicznych do XIII-wiecznych płytek odkopanych w klasztorze oo. dominikanów. Przypuszczalnie pochodzą one z wnętrza przebudowywanego w okresie baroku kościoła św. Andrzeja.

"Najcenniejsze jest to, że w tym miejscu chwytamy sekwencję warstw układających się od najstarszej do najmłodszej, jedną nad drugą. Dzięki temu możemy wnioskować, na ile zmieniała się kultura mieszkających tu ludzi od IX od XX wieku" - mówił prof. Poleski.

Zagadką pozostaje wciąż fragment wapiennego muru. Odkrył go już prof. Radwański. Nie ma go na żadnych znanych planach Krakowa. "Został on zburzony w trakcie budowy kościoła lub jeszcze wcześniej. Hipotez jest wiele. Najbardziej prawdopodobna z nich jest taka, że to pozostałość średniowiecznej kamienicy z pierwszego lub drugiego układu Okołu. Ustalenie dokładnego przebiegu muru rozstrzygnie, w jakim układzie były budowane kamienice mieszczańskie w tej części Okołu" - dodaje prof. Poleski.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce


Badania archeologiczne w podziemiach krakowskiego kościoła św. św. Piotra i Pawła zostały zlecone w związku z planami budowy Panteonu Narodowego.

W jednej z krypt w kościele Świętych Piotra i Pawła w Krakowie spoczywa wybitny kaznodzieja ks. Piotr Skarga (fot. Wikipedia/Janmad, lic. GNU)Podziemia kościoła mają być miejscem pochówku Polaków zasłużonych dla kultury, sztuki i nauki, rozsławiający Polskę w świecie.

Fundacja Panteon Narodowy została powołana w maju 2010 r. przez 11 krakowskich wyższych szkół publicznych, Polską Akademię Umiejętności i Archidiecezję Krakowską. Pomysł, by w kościele św. Piotra i Pawła stworzyć panteon pojawił się, gdy ojcowie paulini wycofali się z projektu rozbudowy w ich świątyni Krypty Zasłużonych na Skałce.

Panteon będzie organizowany w trzech etapach. Pierwsza część krypt pod głównym ołtarzem i prezbiterium ma być otwarta już we wrześniu 2012 r. Druga część panteonu miałaby zostać zbudowana w miejscu wirydarza, czyli na terenie dziedzińca między kościołem a murem graniczącym z Plantami. W przyszłości zaś planowane jest połączenie krypt znajdujących się w podziemiach nawy głównej i nawach bocznych świątyni przy Grodzkiej.

Projekt budowy Panteonu w podziemiach krakowskiego kościoła św. św. Piotra i Pawła ma też przeciwników. Niektórzy z konserwatorów zabytków i historyków alarmują, że inwestycja doprowadzi do katastrofy budowlanej, kościół powstał na niezbyt dobrym podłożu, jest słaby konstrukcyjnie, a wirydarz to teren cenny archeologicznie.

Wojewódzki konserwator zabytków poinformował, że na posiedzeniu wojewódzkiej rady ochrony zabytków ten temat był analizowany. "Rada zaakceptowała ideę panteonu, ale pod pewnymi warunkami. Nie będzie zgody na budowę krypty pod kopułą na środku kościoła, gdyż stanowiłoby to zagrożenie konstrukcyjne dla filarów podtrzymujących kopułę. Nie ma też zgody na zrobienie krypt pod dziedzińcem od strony Plant, gdyż znajduje się tam zabytkowy wał okołu z czasów przedlokacyjnych."

Na budowę Panteonu potrzeba około 17 mln zł. Przedsięwzięcie wspierają finansowo m.in. władze miasta Krakowa, województwa małopolskiego oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego. Trwają starania o pozyskanie 4 mln euro z funduszy europejskich.

Inicjatorzy chcą żeby w zbiórkę włączyło się społeczeństwo całej Polski. Przygotowane zostały też trzy rodzaje cegiełek: 40 tys. sztuk po 5 zł (karta pocztowa z widokiem kościoła), 4 tys. sztuk po 50 zł (wydruk litografii z 1880 roku z wizerunkiem świątyni) oraz 400 sztuk po 500 zł (numerowane grafiki autorstwa Jerzego Dmitruka). Cegiełki będzie można kupić w czasie zwiedzania kościoła św. Piotra i Pawła i w siedzibie Fundacji Panteon Narodowy przy ul. Kanoniczej w Krakowie. Najdroższe można będzie zamówić także drogą elektroniczną.

Więcej: NaszeMiasto.pl > Kraków: Ruszyła krakowska akcja "Cegiełka na Panteon", GazetaKrakowska.pl > Panteon w Krakowie budzi wielkie emocje

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.02 6,237,129 Unikalnych wizyt