26 Październik 2020 23:27:27
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

Konserwacja term i domu mieszkalnego w Marina El-Alamein w Egipcie
Archeo-News - Polacy w świecie

Termy z II-III wieku zlokalizowane w centrum antycznego miasta i domy mieszkalne z II-IV wieku przebadała i poddała konserwacji Polsko-Egipska Misja Konserwatorska w Marina El-Alamein pracująca pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Stanisława Medekszy z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Działania misji koordynuje Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Ostatni sezon działań misji był jubileuszowy, bo piętnasty. Polscy architekci działają w ramach tej misji od 1995 roku.

"Skoncentrowaliśmy się na prowadzeniu badań i konserwacji w dwóch miejscach, niezwykle interesujących, zarówno pod względem badawczym, jak i konserwatorskim: w położonych w centrum miasta termach i w bodaj najciekawszym z odkrytych w Marinie domów mieszkalnych, datowanym na II-IV wiek" - informuje zastępca kierownika misji, prof. Rafał Czerner.

Wcześniej Polacy przez kilka lat prowadzili prace przy głównym placu miasta. Specjaliści odbudowali z oryginalnych elementów kilka kolumn (tzw. anastyloza) południowego z portyków otaczających plac.

W ostatnim sezonie naukowcy przenieśli się do sąsiadujących z nim od południa rzymskich term, odkrywanych stopniowo przez wiele lat i różne zespoły.

"Badane przez nas termy to obiekt naprawdę niezwykle interesujący pod względem naukowym i stanowiący prawdziwe wyzwanie konserwatorskie. Termy zachowały pozostałości prawie wszystkich elementów. Już poprzednie badania odsłoniły relikty wysoko umieszczonej wielkiej cysterny, zaopatrującej je w wodę oraz zejście do tzw. kryptoportyku, w którym mieściło się praefurnium czyli piec. Kolejne wykopaliska ukazały dalsze części tego, niemałego jak na Marinę, zespołu" - mówi prof. Czerner.

Przed przystąpieniem do konserwacji odgruzowano teren term. Podczas tych prac prowadzonych pod archeologicznym nadzorem naukowcy pozyskali wiele cennych informacji.

"Poznaliśmy różne interesujące szczegóły, m.in.: systemu ogrzewania, zaopatrywania w wodę, jej odprowadzania, baseny i inne części term, zachowane w bardzo drobnych niekiedy szczegółach. To prawdziwa skarbnica wiedzy o tego typu budowlach" - wylicza prof. Czerner.

Zachowały się obszernie kompletne relikty hypocaustum (ogrzewania podpodłogowego), ścian z zachowanymi resztkami tubulatur (kanałów do odprowadzania dymu i ogrzewania ściennego) i dekoracyjnego wykończenia marmurowymi wykładzinami. Te ostatnie były bardzo bogate. Starożytni budowniczowie wykonali posadzki i ścienne płyty z różnych rodzajów i kolorów marmuru, importowanych do Egiptu, nieraz z daleka. Dlatego był to szczególnie cenny budulec.

"Badane przez nas termy rysują się nam jako budynek reprezentacyjny i bardzo elegancki" - uważa prof. Czerner.

Rozpoczęto konserwację pozostałości term. Architekci i konserwatorzy wyeksponowali i częściowo odbudowali elementy obszernej sali z dziedzińcem rekreacyjnym pośrodku i portykami wewnętrznym, obiegającymi ją z trzech stron.

Podczas odgruzowywania w jej ruinach ukazały się elementy kolumn i przetrwałe na miejscu ich wszystkie bazy. Po ponownym odbudowaniu zwalonych kolumn dziedziniec z portykami to najlepiej się prezentujący efekt konserwatorskich prac w ostatnim sezonie.

"Wypracowaliśmy też metody i rozpoczęliśmy konserwację elementów systemu grzewczego i dekoracji ścian w sąsiednich pomieszczeniach. Jest ona skomplikowana, a postępować należy delikatnie. Podejmiemy ją w przyszłych sezonach" - mówi prof. Czerner.

Podczas ostatniego sezonu Polacy kontynuowali także konserwację i zabezpieczanie pozostałości domu mieszkalnego położonego w północnej części miasta, w pobliżu zabudowań portowych i wybrzeża laguny.

Dom był jednym z najbardziej interesujących, wieloelementowych a przy tym regularnych budynków mieszkalnych na terenie miasta. Jego środek zajmował prostokątny dziedziniec otoczony aż z trzech stron kolumnowymi portykami, czyli tzw. perystyl. Jest to jedyny na terenie antycznego miasta znany przykład takiego rozwiązania. Inne dotychczas odkryte domy miały dziedzińce, co najwyżej dwuportykowe, a wiele w ogóle nie miało dziedzińców.

Badacze stwierdzili, że otaczające dziedziniec portyki miały aż dwie kondygnacje. Odkrycie ma poważne znaczenie. Dwukondygnacyjność domów w Marina El-Alamein jest powszechnie potwierdzona (klatki schodowe), ale drugi poziom portyków perystylu jest absolutnie wyjątkowy. Takie bogate rozwiązanie jest również w ogóle wyjątkowe wśród domów z tego okresu odkrytych na terenie Egiptu.

Stanowisko Marina El-Alamein znane jest od roku 1986, a badane początkowo przez zespół prof. dr hab. Wiktora A. Daszewskiego. Od tego czasu pod jego kierunkiem prowadzi tam badania Polska Misja Archeologiczna z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i kolejne misje konserwatorskie, obecna kierowana przez prof. hab. inż. arch. Stanisława Medekszę.

Stanowisko archeologiczne w dzisiejszej Marinie El Alamein w Egipcie, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, 100 km na zachód od Aleksandrii to rozległe relikty antycznej portowej osady z czasów hellenistycznych i rzymskich. Nie wiadomo ponad wszelką wątpliwość, jak się ona nazywała w starożytności, jednak na podstawie opisów wybrzeża, sporządzonych przez geografów antycznych, można przypuszczać, że było to miasto Antiphrai i port Leukaspis z czasem połączone w jedną jednostkę administracyjną. Zachowały się tu pozostałości całego miasta z jego domami mieszkalnymi, budynkami użyteczności publicznej, termami, bazyliką, z ulicami, centralnym placem, zabudową portową oraz rozległą nekropolą z monumentalnymi pomnikami, mauzoleami i podziemnymi grobowcami. Nigdzie indziej w Egipcie i nie można badać i podziwiać reliktów kompletnego antycznego miasta, na całym jego terenie.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.02 6,294,076 Unikalnych wizyt