26 Styczeń 2021 16:34:35
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

Student IA UW bada egipskie mumie kotów z Muzeum Narodowego w Warszawie
Archeo-News z kraju

Student zbadał egipskie mumie kotów z Muzeum Narodowego w Warszawie

Łukasz Przewłocki, student Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, wykonał zdjęcia RTG mumii kotów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Mumie zwierząt, które znajdują się w zbiorach stołecznej placówki, nigdy wcześniej nie były przebadane z pomocą nowoczesnych technologii. Przeszkodą był wysoki koszt wykonania takich analiz, choć w stolicy znajdują się urządzenia, które pozwalają je wykonywać. Nie zmusza to do przemieszczania zabytków na duże odległości, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i zagraża artefaktom.

Wykonywanie zdjęcia RTG mumii nr inw. 139009 urządzeniem Baltospot 100 KV firmy Balteau na materiałach firmy Fuji Medical X- Ray Super RX. Przy aparaturze autor projektu. Fot. W. Ejsmond. Źródło: PAP - Nauka w Polsce.
Wykonywanie zdjęcia RTG mumii nr inw. 139009 urządzeniem Baltospot 100 KV firmy Balteau
na materiałach firmy Fuji Medical X- Ray Super RX. Przy aparaturze autor projektu.
Fot. W. Ejsmond. Źródło: PAP - Nauka w Polsce.

Naprzeciw inicjatywie studenta wyszli pracownicy muzeum - egiptolog dr Monika Dolińska, pracownicy Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (skąd wypożyczono aparaturę) i członkowie Koła Naukowego Starożytnego Egiptu "Kemet" wraz z opiekunem - prof. Andrzejem Niwińskim.

"Zastosowałem profesjonalną aparaturę Boltspot 100 KV firmy Balteau. Ze względu na różną grubość warstw lnianych bandaży wykonałem zdjęcia w dwóch zakresach promieniowania (28 i 30 KV), tak aby osiągnąć lepszą czytelność wyników" - wyjaśnia inicjator badań.

Jedna z przebadanych mumii (nr inw. Vr. St. 181) i jej zdjęcie rentgenowskie. Fot. W. Ejsmond i P. Zambrzycki. Źródło: PAP - Nauka w Polsce.
Jedna z przebadanych mumii (nr inw. Vr. St. 181) i jej zdjęcie rentgenowskie. Fot. W. Ejsmond i P. Zambrzycki.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce.

Student przeskanował wszystkie 5 mumii kotów, które znajdują się w Muzeum Narodowym. Niestety naukowcy nie znają dokładnego miejsca znalezienia tych niezwykłych zabytków. Wiadomo jednak, że są oryginalne i pochodzą z Egiptu. Część trafiła do muzealnych zbiorów kilkadziesiąt lat temu jako dary UNESCO.

W wyniku najnowszych badań okazało się, że jeden z fragmentów mumii, który dotychczas określano jako szczątki ludzkie, w rzeczywistości krył wewnątrz zmumifikowanego kota z oderwaną głową. "Między innymi właśnie to odkrycie jest doskonałym przykładem potwierdzającym zasadność wykonywania zdjęć rentgenowskich" - uważa Przewłocki.

Oprócz tego w zwojach mumii udało się namierzyć przedmiot, który jest najprawdopodobniej starożytnym amuletem oraz larwy owadów. Młody badacz ustalił również przyczynę zgonu jednego ze zwierząt. Jego zdaniem sposób ułożenia głowy względem ciała, widoczny na zdjęciu rentgenowskim, wskazuje, że kotu skręcono kark. W innej mumii Przewłocki zarejestrował tajemniczy metalowy drut lub patyk łączący głowę zwierzęcia z jego korpusem. "Uważam, że ten element miał wzmacniać mumię, jednak trudno ustalić, kiedy go dodano. Być może już w starożytności" - dodaje.

Innym znaleziskiem, które bardzo zaskoczyło studenta było przypadkowe odkrycie zęba. Dokonano go podczas wykonywania zdjęć RTG. Wypadł spośród tkanin jednej mumii. Po wstępnych analizach ustalono, że należał do człowieka. "Wiele wskazuje na to, że jest to ząb sprzed kilku tysięcy lat, a jego właścicielem mógł być starożytny Egipcjanin" - uważa Przewłocki.

Badacz zamierza kontynuować analizy - wykorzystać inne narzędzia do skanowania mumii, w tym tomografię komputerową, jak i metody bioarcheologiczne, w tym DNA. W ten sposób, zdaniem naukowca, możliwe będzie uzyskanie bardziej kompleksowych wyników.

Naukowcy szacują, że w starożytnym Egipcie wykonano dziesiątki milionów mumii zwierzęcych. Kupowali je wierni i pielgrzymi w zakładach balsamierskich. Mumie składali w okręgach świątynnych poświęconych poszczególnym bóstwom, np. koty w przybytkach kociej bogini Bastet, a sokoły - Horusa. Służyły jako wota dziękczynne lub przebłagalne.

Ten zwyczaj rozpowszechnił się zwłaszcza w okresie grecko-rzymskim, kiedy zaczęto mumifikować nawet ptasie jajka i gady. Egipcjanie umieszczali czasem mumie domowych zwierząt w grobie wraz ze zmarłym, co jest dowodem ogromnego przywiązania i szacunku dla swoich pupili.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze
#1 | Czitos dnia 26 styczeń 2012 21:41:43
Sprostowanie:
oświadczam, że jestem autorem artykułów na stronach www.archeolog.pl i www.naukawpolsce.pap.pl dotyczących badania RTG mumii kotów z Muzeum Narodowego w Warszawie. Powstały one na podstawie moich badań RTG, które zrealizowałem dzięki pomocy Akademii Sztuk Pięknych i Muzeum Narodowego 29.03.2011 r. w Warszawie co dało pierwszą dokumentację tego typu ww. zabytków. Reszta artykułów zamieszczonych na stronach internetowych jest ich cytatami i nie miałem wglądu w ich treść. Ponadto informuję, że osoba posługująca się nazwiskiem Magdaleny Małeckiej i Krzysztofa Lasoty stara się oszkalować moją osobę rozpowszechniając kłamliwe informacje na temat przeprowadzonych przeze mnie badań. Działania te mogą zakończyć się na drodze sądowej.
Łukasz Tadeusz Przewłocki - absolwent historii i archeologii UMK, a obecnie student archeologii UW.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.01 6,348,564 Unikalnych wizyt