26 Październik 2020 23:14:11
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· Newsy
· Kontakt
Ostatnie artykuły
· Rydno - prof. Romual...
· O Rydnie, Kamiennej ...
· RYDNO Stefana Krukow...
· KRWICA, czyli wizyta...
· Obiekty mieszkalne k...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Radom - grodzisko Pi...
· Kowala - grodzisko
· Pełczyska - grodzisko
· Czarnocin - kopiec
· Bronocice - pomnik "...
Najciekawsze tematy
· Strzelno - "diabe... [2]
· Jaskinia Nietoper... [2]
· Radom - grodzisko... [0]
· Kowala - grodzisko [0]
· Pełczyska - grodz... [0]
Nasi przyjaciele, partnerzy...

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

ARCHEOLABRYS
ARCHEOLABRYS

księgarnia archeologiczna SEFER

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

Najlepsze Blogi

Skarb ze Środy Śląskiej na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Archeo-News - archeo-turystyka

Od 1 września do 24 października 2010 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oglądać można "Skarb średzki".

Korona z orłami z pocz. XIV w., ozdobna taśma 1 poł. XIV w. i niektóre monety znalezione w Środzie Śląskiej. Właścicielem Skarbu jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu. (fot. Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej)Najcenniejszą częścią skarbu jest korona składająca się z 12 segmentów zdobionych trójlistnymi plakietami z barwną emalią i dużymi szafirami oraz mniejszymi granatami, akwamarynami, szmaragdami, spinelami, tektytami i perłami. Segmenty zwieńczone są figurami orłów trzymających w dziobach pierścienie i połączone szpilami, z których każda zakończona jest kwiatonem. Korona jest klejnotem kobiecym zamówionym z okazji ślubu, na co wskazuje motyw pierścieni - oznaka małżeńskiego zobowiązania i symbol dobrej wróżby. Prawdopodobnie jej ostatnią właścicielką była Blanka de Valois, pierwsza żona króla czeskiego Karola IV Luksemburskiego, zmarła w 1348 roku. Korona wykonana została w XIV wieku i jest jedyną istniejącą koroną tego rodzaju, a niezwykle wysoka jakoś pracy złotnika nadaje jej wyjątkową wartość.

Drugim pod względem wartości klejnotem jest kolista zapona, ozdobiona pośrodku kameą z chalcedonu, z przedstawieniem orła. Dookoła kamei oraz na zewnętrznym kręgu zapony umieszczone są szlachetne kamienie - granaty i szmaragdy. W kręgu zewnętrznym zachował się szafir oraz perły w wieńcach szmaragdów i granatów. Zapony tego typu służyły do spinania ceremonialnych płaszczy dworskich oraz szat koronacyjnych i liturgicznych.

Zapona (fibula) z 2 poł. XIII w., zawieszka z XII/XIII w., bransoleta z 2 poł. XIII w. i niektóre monety znalezione w Środzie Śląskiej. Właścicielem Skarbu jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu. (fot. Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej)Na wystawie pokazane zostaną również dwie złote zawieszki z końca XII wieku używane jako ozdoba głowy kobiecej (zdobione filigranem oraz szafirami, cytrynami, granatami i perłami), druga skromniejsza para zawieszek, złote pierścienie (jeden z niezachowanym pierścieniem, drugi z szafirem), sygnet z motywem półksiężyca i gwiazdy, taśma zdobnicza przeznaczona do okuwania cennych przedmiotów oraz część odnalezionych złotych monet.


Klejnoty i monety trafiły do Środy Śląskiej prawdopodobnie za sprawą króla czeskiego Karola IV Luksemburskiego, który zaciągał tu pożyczki u żydowskich bankierów. Ukryte około połowy XIV wieku przetrwały pod ziemią ponad 600 lat.


Pierwsza część skarbu odkryta została przypadkowo 8 czerwca 1985 roku. Podczas kopania fundamentów przy ul. Daszyńskiego w Środzie Śląskiej łyżka koparki odsłoniła gliniany dzban o pojemności ok. 9 litrów i wys. 33 cm zawierający 3424 monety - srebrne grosze praskie z pierwszej poł. XIV w.

W maju 1988 roku odkrytych zostało, również w czasie prac budowlanych, kilka metrów od miejsca znalezienia pierwszego skarbu ok. 1200 groszy praskich. Ponadto od robotników pracujących na placu budowy odzyskano fragmenty naczynia ceramicznego, kolejne srebrne monety oraz złote floreny, pochodzące tak jak grosze praskie z pierwszej poł. XIV w. Dalsze monety i najważniejszą część skarbu - biżuterię - odnaleziono na podmiejskim wysypisku w Środzie Śląskiej, gdzie trafiły wraz z ziemią i gruzem z prac rozbiórkowych prowadzonych na terenie Starego Miasta, oraz odzyskano od mieszkańców Środy, którzy na własną rękę przeszukali wysypisko i próbowali sprzedać kosztowności.


Właścicielem skarbu jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu, od września 1997 roku prezentowany jest jako stały depozyt na ekspozycji w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.

"Skarb średzki" prezentowany był już na wystawach we Wrocławiu, Warszawie, Dreźnie, Valladolid i w Brukseli.

Po ekspozycji w Muzeum Narodowym we Wrocławiu skarb będzie prezentowany w Muzeum Stołecznym Miasta Pragi na wystawie "Królewskie zaślubiny - Elżbieta Przemyślidówna i Jan Luksemburski" (4.11.2010 - 6.02.2011) oraz w Muzeum w Ostrawie na wystawie "Król, który latał. Pogranicze Moraw i Śląska w czasach Jana Luksemburskiego" (7.02 - 31.03.2011).

Więcej: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, PAP - Nauka w Polsce

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04.10.2012 18:26
"Rzut oka" na XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów": http://rydno.pttk.
..lbum_id=37

20.08.2012 22:04
Dymarki 2012 - tak było: http://www.rydno..
..lbum_id=35

22.02.2012 11:13
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" - duuużo zdjęć: http://www.facebo...am
p;type=1

19.02.2012 22:20
"Neolithic Day" w "Villaggio neolitico di Travo" -> http://www.youtub...ey
_jWptw#!
. Fajnie się bawią!

15.09.2011 10:25
Festiwal Krzemienia w Sandomierzu - "nasza" (i nie tylko) "epoka kamienia" na dziedzińcu zamkowym: http://www.rydno..
..lbum_id=31

Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,636
· Najnowszy użytkownik: Benjamin58
Jesteśmy na:

Wygenerowano w sekund: 0.03 6,294,035 Unikalnych wizyt